Trzy proste kroki, które pomogą zadbać o zdrowie psychiczne

Konieczność dbania o zdrowie i dobre samopoczucie jest coraz częściej podnoszoną kwestią wśród opinii publicznej. Świadomość problemów związanych ze sferą mentalną wzrasta wśród społeczeństwa, natomiast nadal jest ona niewystarczająca. A przecież to mózg w pierwszej kolejności odpowiada za nasze samopoczucie i zdolność do działania.

  1. Ogranicz korzystanie z elektroniki i internetu

Wiele osób godzinami przesiaduje w internecie. Ta pozornie niegroźna odskocznia może uzależniać tak silnie jak tradycyjne używki. Człowiek niewidzący świata poza siecią, podświadomie ogranicza realne kontakty z innymi ludźmi, zaniedbuje sprawy bieżące na rzecz przeglądania portali oraz szkodzi swoim oczom czy zdolności do sprawnego myślenia. Specjaliści zaznaczają, iż spędzanie zbyt długiego czasu w internecie może mieć działanie depresyjne.

  1. Dbaj o higienę snu

Osoby niewyspane są drażliwe, rozkojarzone i mają gorszy refleks. Ponadto, odczuwają więcej dolegliwości fizycznych. To z kolei wpływa na ich samopoczucie i zdolność do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Dlatego pamiętajmy, że regularny, wystarczająco długi sen jest absolutną podstawą, by nasz umysł mógł działać na wysokich obrotach.

  1. Odżywiaj się prawidłowo

Spożywanie produktów słabej jakości w połączeniu z nieregularnością nie tylko przyprawi nas o ból brzucha, ale sprzyja nadwadze i zaburzeniu cyklu dobowego. Ostatni aspekt szczególnie negatywnie działa na zdolność do dbania o higienę snu. Dlatego jedzmy o stałych porach i zapewnijmy sobie dostęp do najpotrzebniejszych substancji odżywczych. Do tego maksymalnie ograniczmy używki, takie jak kawa, papierosy czy alkohol.

 

One thought on “Trzy proste kroki, które pomogą zadbać o zdrowie psychiczne

Dodaj komentarz