Depresję co roku diagnozuje się u osób w niemal każdym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Nieleczona, zaczyna coraz bardziej się pogłębiać, dlatego tak ważna jest w tym przypadku wczesna interwencja specjalisty. Osoby cierpiące na depresję często nie potrafią trafnie ocenić sytuacji, w jakiej się znajdują, dlatego też tak istotna jest pomoc i wsparcie bliskich. Jak rozpoznać, że ktoś z naszej rodziny bądź znajomych cierpi na depresję?
Depresja – choroba, której nie widać
Głównym problemem w depresji jest fakt, iż często osoby cierpiące na nią nie pokazują, jakoby działo się coś niepokojącego. Chodzą do pracy, sumiennie wypełniają obowiązki domowe.
Niemniej jednak powoli wycofują się z życia społecznego, na przykład odmawiając udziału w spotkaniach rodzinnych. Ponadto, przestają dbać o swoje relacje z innymi, w tym również z najbliższymi członkami rodziny. W miarę postępu choroby można zauważyć nie tylko izolację, lecz również niedbałość w kolejnych aspektach, dotyczących na przykład wyglądu własnego czy porządku w miejscu zamieszkania. Chory potrafi całe dnie spędzać w swoim pokoju, patrząc w jeden punkt. Nie cieszą go codzienne sytuacje, ani nawet sukcesy. Jak pomóc osobie, która potencjalnie cierpi na depresję? Przede wszystkim należy skontaktować się ze specjalistą – nie należy tego odwlekać, bowiem nie wiemy, na jakim etapie rozwoju jest obecnie choroba ani w jakim tempie będzie ona postępować.
Bliskiej osobie trzeba okazać wsparcie – nie można jej namawiać na terapię groźbami, a jedynie zachęcać do kontaktu z terapeutą. Warto mieć na uwadze, że z depresji często wychodzi się bardzo długo, nawet przez kilka lat.
Problem w tym, że osoby z depresją są dobre w maskowaniu swoich objawów…