Agresja u dzieci szkolnych zdaje się być coraz szerszym problemem. Według WHO, aż 50% zaburzeń zdrowia psychicznego prowadzących m.in. do agresji i przemocy początek ma w okresie dojrzewania. Nie każdy przypadek agresji u dzieci musi być spowodowany chorobą, ważne aby odpowiednio szybko zareagować i pomóc dziecku sobie z tym poradzić.
Kiedy z agresją powiązane są zaburzenia psychiczne?
Agresja u dzieci może być sposobem na rozładowanie napięć emocjonalnych, gdy dziecko nie potrafi radzić sobie ze złością i gwałtownie wybucha. W przypadku małych dzieci jest to naturalne, gdy jest to stan przejściowy i krótkotrwały nie powinien nurtować. Dziecko z czasem uczy się radzenia sobie z problemami i trudnymi emocjami.
Powodem zaniepokojenia mogą być nasilające się i coraz częstsze napady gniewu czy agresji, zwłaszcza u starszych dzieci w wieku szkolnym, przejawiające się atakowaniem ludzi albo rzeczy, mogące świadczyć o zaburzeniach psychicznych. Dziecku takiemu może wręcz dawać satysfakcję sprawianie innym krzywdy, a w niektórych przypadkach ataki mogą przyjąć formę autoagresji, czyli działania przeciwko samemu sobie, przykłady takiego stanu to obarczanie siebie winą za wszystko, obgryzanie paznokci, a nawet myśli samobójcze.
Jak pomóc dziecku w rozładowaniu złości?
Powodem złości dzieci w wieku szkolnym mogą być nagromadzone za dnia napięcia, chęć bycia niezależnym, gdzie nie jest to zawsze możliwe, niezaspokojone potrzeby, okres dojrzewania, ale także niewystarczająca uwaga ze strony rodziców, wtedy dziecko tym sposobem próbuje zwrócić na siebie uwagę. To właśnie od rodziców zależy czy dzieci nauczą się jak radzić sobie z emocjami, gdy będą obserwować prawidłowe wzorce reakcji u rodziców to wraz z wiekiem i rozwojem emocjonalnym, zachowania agresywne powinny zanikać. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto zasięgnąć opinii psychologa dziecięcego.