hazard

Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu

W przypadku niektórych osób hazard, jeżeli nie jest uprawiany z rozsądkiem i głównie dla rozrywki, może stać się znacznym problemem. Jeżeli chcemy pomóc osobie, która wykazuje problem z hazardem, ale nie wiemy, jak tego dokonać, można skorzystać z poniższych wskazówek.

Dowiedzieć się, czego doświadcza hazardzista

Z reguły osoba, która zmaga się z hazardem, może mieć wrażenie, że ma nad tym tylko niewielką kontrolę albo żadnej. W związku z tym należy dowiedzieć się, przez co gracz może przechodzić, aby wiedzieć, jak najlepiej mu pomóc.

Możemy też wstąpić na stronę kasyno24.pl i wybrać jedno z licencjonowanych kasyn online. A następnie przejść do sekcji z grami hazardowymi, włączyć jedną z gier i wybrać opcję „gra dla zabawy”. Tym sposobem możemy grać na wirtualną walutę, której nie można wymienić na prawdziwe pieniądze.

Jak rozmawiać o hazardzie

Uświadomienie kogoś w tym, że nałogowo uprawia hazard, może być dość trudne do wykonania. Uzależnieni gracze często nie dostrzegają, że mają problem albo przekonują samych siebie, że mają kontrolę nad hazardem, gdy w rzeczywistości tak nie jest.

Oto porady, które mogą pomóc w prowadzeniu rozmowy z nałogowym graczem:

  • Kiedy rozmawiamy z kimś na temat hazardu, ważne jest, aby dać tej osobie do zrozumienia, że ​martwimy się o nią i że się o nią troszczymy. Jeśli gracz czuje, że druga osoba go rozumie, staje się bardziej skłonny do otwartej i szczerej rozmowy. A to z kolei pozwala wspólnie opracować i wynegocjować plan. I chociaż może się to wydawać trudne, starajmy się być pozytywni w swojej komunikacji i nie mówmy czegoś, co może spotkać się z krytyką lub spowodować konfrontację.
  • Wyjaśnienie tego, jak się czujemy, może pomóc zredukować obronę hazardzisty i utrzymać otwartą rozmowę. Możemy spróbować użyć zaimka „ja” zamiast „ty”, aby uniknąć oskarżycielskiego brzmienia.

Powyższe przykłady to świetni pomocnicy do rozpoczęcia rozmowy. I pamiętajmy, aby podczas rozmowy być sobą, żeby wszystko toczyło się naturalnie i autentycznie.

Po rozpoczęciu rozmowy powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i uważnie słuchać tego, co mówi gracz, bez osądzania. Starajmy się nie przerywać, gdy do nas mówi, ponieważ to może go powstrzymać od chęci rozmowy lub sprawić, że przyjmie postawę obronną. Ważne jest, aby zachować spokój i troskę, a jednocześnie nie pozwalać mu na szukanie wymówek usprawiedliwiających jego hazard.

Istotne kroki finansowe

Ażeby zadbać o bezpieczeństwo, powinniśmy się upewnić, że nasze finanse są również dobrze chronione. Dlatego utrzymujmy prywatność swoich haseł i chrońmy swoje wspólne konta. Jeśli ktoś, kogo znamy, ma problemy finansowe z powodu hazardu, być może dobrym rozwiązaniem będą narzędzia blokujące hazard.

Możemy również zachęcić gracza, aby porozmawiał ze swoim bankiem, który też może pomóc na różne sposoby.

Nie nagradzać działań związanych z hazardem

Dawanie lub pożyczanie pieniędzy komuś, kto uprawia hazard, może tylko pogorszyć cały problem. Zamiast tego, pomyślmy o stworzeniu systemu nagradzającego zachowanie pozytywne.

Na przykład, możemy uświadomić gracza, że nie pożyczymy mu pieniędzy, jeśli nadal będzie uprawiać hazard. Jednakże, jeśli ograniczy lub przestanie grać na pieniądze, wówczas przykładowo możemy zaoferować pomoc w spłacie rachunku.

Zatroszczyć się również o siebie

Jeśli martwimy się czyimś hazardem, możemy też być w negatywnym nastroju i możemy czuć się zdenerwowani, zranieni lub zdradzeni. Z kolei radzenie sobie z tymi emocjami niejednokrotnie może być trudne, aczkolwiek jest to całkowicie normalne.

Niezależnie od tego, jak się czujemy, ważne jest, aby nie obwiniać siebie ani drugiej osoby. Hazard jest zachowaniem uzależniającym, a zaburzenie hazardowe jest uznanym problemem medycznym, który może rozwinąć się z wielu powodów. Jest wiele sposobów, w jakie możemy pomóc osobie uprawiającej hazard. Jednak musimy pamiętać, że zmiana zachowania tej osoby to nie jest nasze zadanie.